Będzie podwyżka emerytur o 200 zł, ale nie dla wszystkich. Wiadomo już, komu się nie należy

emerytura
emerytura

Emerytura bardzo często jest jedynym źródłem dochodu emerytów. Dlatego uważnie śledzą oni wszelkie informacje na ten temat. Ostatnio ZUS poinformował o podwyżce świadczenia o 200 złotych, jednak nie będzie ona dla wszystkich. Wiemy, kto może liczyć na dodatkowe pieniądze. 

Emerytura bardzo często przyczynia się do licznych sporów i konfliktów. Wielu seniorów czuje się poszkodowanych przez niskie stawki swojego świadczenia. Tak było lata temu w przypadku emerytur dla kobiet z rocznika 1953, które do dziś odczuwają obniżenie im comiesięcznej wypłaty. Sprawa dotyczyła 75 tysięcy kobiet.

"Rozmowy w toku" wrócą na antenę TVN? Te słowa Drzyzgi mówią wszystko

Wszystko zaczęło się siedem lat temu, kiedy Zakład Ubezpieczeń Społecznych bezprawnie obniżył im emerytury. Stało się tak przez to, że zmieniono zasady obliczania wysokości wypłacanych pieniędzy dla osób, które pobierają tak zwaną wcześniejszą emeryturę. W końcu w 2019 roku ta decyzja została podważona przez Trybunał Konstytucyjny. W związku z tym poszkodowane emerytki mogą od przyszłego roku liczyć na rekompensatę, za to, co spotkało je kilka lat wstecz.

O ile wzrośnie ich emerytura? 

Zgodnie z zapowiedziami, ich comiesięczne świadczenie wzrośnie o 200 złotych, a wypłata tych pieniędzy miałaby ruszyć w styczniu. Jest jednak pewien haczyk, ponieważ nie każdemu będą się one należały. Prawo do wyrównania mają osoby, które przeszły z emerytury wcześniejszej na powszechną. Warunkiem jest, by przejście na tę emeryturę zostało ustalone na podstawie wniosku z 1 stycznia 2013 roku.

Iga Świątek szczerze o pieniądzach. Większość Polaków będzie w szoku

Jeśli dana osoba spełnia określone powyżej wymagania, nie musi składać dodatkowego wniosku. Skorzystać mogą jednak również te kobiety, które urodziły się w 1953 roku, ale nie składały wniosku o emeryturę w wieku powszechnym. Takie osoby wówczas muszą złożyć wniosek o wyrównanie świadczenia, jednak nie później niż do 11 stycznia 2021 roku. Wtedy z ich świadczenia nie zostanie potrącona kwota, którą potrącano wcześniej.

Dla wielu pań to z pewnością dobre wieści, ponieważ dodatkowe pieniądze zawsze cieszą, tym bardziej biorąc pod uwagę to, że emerytura, jaką pobierają seniorzy, jest często bardzo niska.

Ile zarabia Iga Świątek? Zarobki tenisistki robią wrażenie
Tomasz Komenda był na meczu Polska - Bośnia. Wzruszające sceny po końcowym gwizdku
Wróblewska Andżelika
Dziennikarka OTOPRESS. Napisz do autorki: wroblewska.andzelika@otopress.pl
0
Chętnie poznamy Twoje zdanie, skomentuj artykułx
()
x