Przepis na domowy makaron – idealny do niedzielnego rosołu

Przepis na makaron wydawać się może wielu z nas trudnym do wykonania. Gwarantujemy, że po przeczytaniu naszego artykułu sami stwierdzicie, że jego przygotowanie jest banalnie proste. Przepis na makaron domowej roboty to coś, co powinien znać każdy, z nim na lepsze zmieni się smak Waszych potraw. 

Na co dzień większość z nas korzysta z makaronu dostępnego na sklepowych półkach, ale warto makaron domowy przygotować sobie raz na jakiś czas w większej porcji i cieszyć się nim codziennie. Przekonamy się wtedy, że nie jest to nic skomplikowanego, wręcz przeciwnie. Przepis na domowy makaron jest prosty i szybki, a satysfakcja z jego zrobienia gwarantowana.

Podpowiadamy co dodać do rosołu, by jego smak był niepowtarzalny. Wiedzieliście o tym?

Sprawdźcie, jak zrobić makaron domowy – przepis

Zadziwiający jest fakt, że tak naprawdę do wykonania naszego przepisu, potrzebne będą zaledwie trzy składniki. W dodatku składniki, które z pewnością macie w swoich domach. Tak więc, gdy w pewną niedzielę zorientujecie się, że w Waszej kuchni nie ma makaronu, nie będzie to już dla Was stanowiło problemu, bo zrobicie go sami!

Tak więc do przegotowania naszego domowego makaronu, potrzebne będą dwie szklanki mąki, 2-3 jajka oraz szczypta soli. Przyznajcie, że to niewiele za tak wspaniały smak własnoręcznie robionego makaronu.

Przepis na ciasto o nieziemskim smaku - Krówka z kajmakową polewą! Nie tylko brzmi, ale i smakuje doskonale

Przepis na domowy makaron w trzech krokach

Krok 1.

Mąkę należy przesiać, zrobić w niej dołek, wsypać sól, wlać rozmącone jajka i zagarniając mąkę do środka wyrabiać ciasto na makaron dotąd, aż ciasto będzie elastyczne, czyli około 15 minut.

Krok 2.

Wyrobione ciasto należy przykryć i odstawić na 10 minut, aby odpoczęło. Następnie rozwałkować je jak najcieniej- powinno być przejrzyste. Rozwałkowane placki pozostawić do przeschnięcia na kilkanaście minut.

Krok 3.

Następnie wierzch placków oprószyć mąką i składać je piętrowo, a potem kroić, tak jak lubimy, np. do kurczaka pokrójmy grubiej, do rosołu cieniutko lub w kwadraciki na tzw. łazanki. Można też takie ciasto zrolować i wtedy kroić cienkie paseczki. Pokrojony makaron należy rozrzucić pojedynczo na kilka minut do podeschnięcia.

Najlepszy przepis na makaron z tuńczykiem - musisz tego spróbować!