Wiadomo już, czego nie będzie 1 listopada na cmentarzach. W tym roku będzie zupełnie inaczej

Cmentarze
Cmentarze

Cmentarze każdego roku w dzień Wszystkich Świętych są chętnie odwiedzane przez osoby chcące uczcić pamięć o swoich zmarłych bliskich. W tym roku z uwagi na obecną sytuację na całym świecie, przez długi czas zastanawialiśmy się, jak będzie wyglądać celebracja tego dnia. Zewsząd dochodziły nawet pogłoski o zamkniętych cmentarzach. Dziś już wiemy, czego zabraknie. Będzie zupełnie inaczej niż w poprzednich latach. 

Cmentarze 1 listopada zawsze są tłumnie odwiedzane. Tego dnia zawsze odbywały się msze w kościołach, a następnie wszyscy wierni razem z procesją udawali się na miejsce pochówku bliskich. W związku z tym, w tych miejscach gromadziły się tysiące osób. Z uwagi na panującego wirusa, takie zgromadzenie jest prawdziwą pożywką dla niewidzialnego wroga, który towarzyszy nam już od początku roku.

Przed chwilą Morawiecki wygłosił pilny apel do wszystkich Polaków. Chodzi o strajk i wirusa, przygotowują kraj na najczarniejszy scenariusz

Wielu obawiało się tego, że uroczystość Wszystkich Świętych w ogóle się nie odbędzie. Tygodniami pracowano nad tym, w jaki sposób rozwiązać problem zgromadzenia. W końcu zapadła decyzja. Ten rok pod wieloma względami różni się od poprzednich, w tym między innymi właśnie przez wprowadzone obostrzenia. Inaczej świętowaliśmy Wielkanoc, a teraz zupełnie inaczej będziemy obchodzić 1 listopada.

Kiedy udać się na cmentarze?

W niektórych diecezjach postanowiono zrezygnować z uroczystej mszy świętej, po której zawsze wszyscy udawali się wraz z procesją na cmentarz. W związku z tym nie będzie również procesji. Takie działanie wprowadził metropolita Poznański. To rozwiązanie miałoby rozłożyć wizyty na cmentarzach, dzięki czemu nie gromadziłoby się tam jednocześnie tyle osób.

Polsat przekazał niepokojące informacje o zdrowiu Donalda Tuska. Wiadomo, co się z nim teraz dzieje

Do księży zaapelował również prymas Polski, który popiera ten pomysł i prosi o nieorganizowanie tradycyjnych procesji. Poprosił, by wszelkie obchody związane z tym dniem celebrować w kościołach. Dodał również, żeby w każdym możliwym momencie modlić się za zmarłych i za tych, którzy tej modlitwy potrzebują.

Nie zmienia to jednak faktu, że cmentarze i tak będą tłumnie odwiedzane. Nie mniej jednak możliwe, że te zgromadzenia będą nieco mniejsze, co przyczyni się do możliwego zmniejszenia ryzyka zakażeń.

Rządowa limuzyna z Krystyną Pawłowicz w środku wjechała w tramwaj. Znamy szczegóły
Polacy znowu zostaną zamknięci w domach?! Padła konkretna data, będą kolejne obostrzenia