Wielu Polaków nawet nie ma o tym pojęcia. Ich obecna emerytura została mocno obniżona

emerytura
emerytura

Dla wielu seniorów emerytura jest ich jedynym źródłem utrzymania. W związku, z czym każda podwyżka i oferowane dodatki cieszą, ale co tak naprawdę się za nimi kryje? Mało kto podczas planowania domowego budżetu przygląda się wszystkiemu z taką dokładnością. Po głębszym zastanowieniu można jednak dojść do wniosku, że ta chwalona przez wszystkich podwyżka wcale nie jest taka wysoka. 

Cały czas mówi się o tym, że emerytura poszła w górę, a do tego doszły jeszcze inne dodatki, takie jak 500 plus dla emerytów, czy trzynastki i czternastki. Niestety biorąc pod uwagę fakt, że ceny wszystkiego z roku na rok diametralnie idą w górę, seniorzy w tej sytuacji minimalnie wychodzą na plus. Minimalnie, bo kwota, z którą zostają to nawet niecałe 250 złotych.

Jest pilny komunikat GIS ws. strajku kobiet. Mają ważny apel do protestujących

W 2015 roku średnia wypłacanego świadczenia wynosiła 2050 złotych. Według danych, które zgromadził Główny Urząd Statystyczny, seniorzy z całej pensji wydawali około 1220 złotych na życie. Z tego około 321 złotych na artykuły spożywcze, około 285 na opłaty związane z mieszkaniem, a 100 złotych miesięcznie na leki. Na pozostałe wydatki zostawało im około 514 złotych.

Emerytura została obniżona?

Od momentu, kiedy naszą partią rządzącą jest PiS, średnia emerytura wzrosła do około 2500 złotych. Razem z podwyżką świadczenia emerytalnego w górę szły również ceny. Zatem według najnowszych danych 321 złotych, które wcześnie szło na produkty spożywcze to dziś już 385 złotych. Opłaty za mieszkanie wynoszą obecnie 326 złotych. Wydatki związane z lekami to 112 złotych, a kwota, która pozostaje seniorom na życie to 571 złotych.

Violetta Villas umierała w nędzy i męczarniach. Tak teraz wygląda jej grób, przygnębiające

W związku ze zgromadzonymi danymi nasuwa się jasny wniosek. Biorąc pod uwagę wcześniejsze wydatki, a późniejsze podwyżki, z tych rzekomych dodatkowych 450 złotych, zostaje jedynie 226 złotych. O tyle właśnie wzrosła emerytura w ciągu pięciu lat.

Niedługo nowy rok, za którym zawsze kryją się kolejne podwyżki cen i waloryzacja emerytur. Przyglądając się obecnemu kryzysowi w naszym państwie, może to nie wyglądać zbyt ciekawie. Seniorzy powinni się zatem przygotować na to, że nadchodzące czasy mogą być dla nich ciężkie.

Wstrząsająca prawda o dzieciach Magdy Gessler wychodzi na jaw. Jedno z nich nie żyje
GIS pilnie wycofuje ze sklepów popularne mięso. Pod żadnym pozorem go nie jedz