Media Expert – zarobki w sieci marketów zaskakują. Można zarobić nawet 6000 zł

Media Expert zarobki ile zarabia doradca klienta

Zarobki w Media Expert – najpopularniejszej sieci marketów w elektronicznych w Polsce. Ile zarabia doradca klienta, a ile osoba na wyższym stanowisku? Zebraliśmy dla Państwa te dane.

O pracy w marketach krążą legendy. Jedni robią w nich duże kariery, pracują latami i bardzo sobie chwalą. Inni z kolei rezygnują już po pierwszym miesiącu i nie wyobrażają sobie, że mogliby podjąć po raz kolejny podobną pracę. Nic więc dziwnego, że wielu byłych i obecnych pracowników chociażby Media Expert uprzedza: – Wszystko zależy od Ciebie.

Doradca klienta w Media Expert – zarobki w najpopularniejszej sieci marketów elektronicznych

Ile zarabia doradca klienta w Media Expert? Otóż firma nie chwali się tymi danymi na swojej oficjalnej stronie, choć znajdują się tam najnowsze oferty pracy. Nietrudno było jednak dotrzeć do informacji na temat zarobków pracowników sieci.

Jak się okazało, w Media Expert możemy liczyć zarówno na nieco ponad minimalną krajową, jak i… jej dwukrotność. Z komentarza jednego z byłych pracowników dowiadujemy się bowiem, że najskuteczniejsi sprzedawcy – którzy „namawiają nas” na kupno mikrofalówki czy telewizora, co miesiąc mogą inkasować nawet 6 tys. zł. Wynika to z systemu premiowania stosowanego w Media Expert.

– Zarobki na poziomie obsługi klienta to około 2800-3200, a na sali sprzedaży 2800 do nawet 6 tys. Wszystko zależy od samego siebie – pisze jeden z internautów. Pojawiło się również kilka pozytywnych opinii na temat pracodawcy, które kontrastowały z tymi wręcz niepokojącymi.

Oburzeni byli pracownicy Media Expert, udzielający się w serwisie GoWork, mówią o mobbingu i nieregularnym czasie pracy. Jedna z pracownic wspomina, że pracując dla hegemona, nie miała właściwie czasu wolnego.

– Brak możliwości zaplanowania dnia wolnego, ponieważ w każdej chwili można się spodziewać telefonu, że trzeba przyjść do pracy – oburza się internautka. Przy wyborze pracodawcy warto zatem zawsze rozważyć „za” i „przeciw”. W tym konkretnie przypadku, chociażby udać się na rozmowę i wstępnie poznać zespół, z którym przyjdzie nam pracować. Wówczas, być może, uda się zorganizować pracę firmy tak, by zarówno zarobki, jak i model pracy, był satysfakcjonujący dla wszystkich.