Rząd dopłaci emerytom miliony. Dostaną dużo więcej niż zakładano, są najnowsze prognozy

Emerytura
Emerytura

Niedługo koniec 2020 roku, a co za tym idzie, emerytura pójdzie w górę. Co chwile prognozuje się, o ile miałoby wzrosnąć świadczenie. Dotychczas mówiono o waloryzacji wynoszącej 3,83 procent. Okazuje się jednak, że ten procent może wynosić dużo więcej. 

Emerytura to świadczenie, za które żyje znaczna część emerytów. Większość z nich nie ma żadnego dodatkowego dochodu, zatem muszą zadowolić się tym, co dostają od rządu. Jeszcze do niedawna obawiano się, że z uwagi na kryzys wywołany pandemią, seniorzy nie mogą liczyć na wzrost świadczenia emerytalnego. Dziś jednak rozwiewa się wszelkie obawy, ponieważ są oni jedyną grupą społeczną, która ma w przyszłorocznym budżecie zagwarantowane podwyżki.

Sławomir Broniarz sięga po ostateczność. Szef ZNP grozi, że za moment "przesunie wajchę"

Początkowo informowano o waloryzacji wynoszącej 3,83 procent. Teraz według najnowszych informacji okazuje się, że rząd dopłaci emerytom miliony, ponieważ procent ten ma wynosić aż 4,16! Takie przynajmniej są założenia resortu rodziny. Skąd tak duża zmiana?

O ile wzrośnie emerytura w przyszłym roku?

Taka rozbieżność procentowa spowodowana jest tym, że rząd planując waloryzację, bierze pod uwagę prognozy wzrostu płac. Wszystko przez to, że ceny przez kryzys spowodowany pandemią wyraźnie poszły w górę. Zatem chcąc zapewnić godny byt seniorów, trzeba podnieść wysokość ich świadczenia.

Pamiętacie Pamelę Marszałek z "Miodowych lat"? Na najnowszym nagraniu jej nie poznacie

Tak ogromna podwyżka oznaczałaby, że rząd musi wygospodarować aż 10 miliardów złotych. To jednak jeszcze nie wszystko, ponieważ biorąc pod uwagę przyszłoroczne trzynastki i czternastki, to kolejne dodatkowe wydatki rzędu 22 miliardów złotych. Ponadto osoby z najniższą emeryturą będą miały zagwarantowaną podwyżkę o 40 złotych! Oznacza to, że najniższa emerytura wynosząca 1025 złotych, wzrośnie do 1065 złotych!

Osoby, które pobierają wyższe świadczenie, oczywiście załapują się na procentowy wzrost emerytury. Tak wysokiej waloryzacji nie było od lat. Seniorzy z pewnością mają się z czego cieszyć, jednak dla budżetu państwa to kolejne ogromne obciążenie. Chodzi tu o dodatkowe wydatki rzędu miliardów złotych, a dziura w budżecie państwa jeszcze bez kolosalnych podwyżek już jest ogromna.

Anna Lewandowska zdradza, jak wysypiać się znacznie lepiej. Niesamowicie prosta sztuczka

Zobacz także: