Przesadziłeś z alkoholem? Oto najlepsze sposoby na kaca

sposoby na kaca

Najlepsze sposoby na kaca. Jeśli przesadziłeś z alkoholem i odczuwasz trudności dnia po, koniecznie sprawdź nasze najlepsze sposoby na kaca.

Whisky, wódka, piwo, wino – to, według danych sporządzonych przez GUS, najczęściej wybierane przez Polaków alkohole. Okazji do wznoszenia toastów nie brakuje – spotkania po latach, wyjście ze znajomymi czy długo wyczekiwany awans w pracy.

Niestety, wyborne towarzystwo i dobra zabawa, sprawiają, że spada czujność, a ilość spożywanego alkoholu wymyka się spod kontroli. Przeczytaj, jakie są objawy kaca i dowiedz się, jak go szybko i skutecznie zwalczyć.

„Kac morderca” – jakie są najczęstsze objawy zatrucia alkoholem?

Pierwszych objawów zatrucia alkoholowego można spodziewać się kilka lub kilkanaście godzin po zakończeniu imprezy. Tak naprawdę, wszystko uzależnione jest od szybkości trawienia trunków przez organizm. Wpływa na to szereg czynników – począwszy od posiłków, zjedzonych przed napiciem się napoju alkoholowego, a skończywszy na ogólnym stylu życia.

Rydzyk zaczął sprzedawać jedzenie na pandemię. Ceny makaronu i mąki ścinają z nóg

Kac pojawia się, gdy rozpoczyna się proces eliminowania alkoholu. Jakie są tego fizyczne objawy? Typowe jest rozdrażnienie, złe samopoczucie, uczucie rozbicia i ogromny ból głowy. Na tym jednak lista dolegliwości się nie kończy. „Syndrom dnia poprzedniego” może się również objawiać obniżonym apetytem, osłabieniem koncentracji oraz ogólnym spadkiem formy.

5 najskuteczniejszych sposobów na kaca

Stare, polskie powiedzenie: „czym się strułeś, tym się lecz”, często jest przytaczane w momencie pojawienia się kaca.

Niestety, nie jest to najrozsądniejsza metoda łagodzenia objawów zatrucia. Zdecydowanie skuteczniejsze okazują się bowiem:

  • Uzupełnienie płynów i elektrolitów – najlepiej pić dużo wody mineralnej z dodatkiem cytryny i miodu, ponieważ te składniki znacznie przyśpieszają metabolizm. Z kolei, w przypadku pojawienia się mdłości, warto dodać do tego łyżeczkę imbiru.
  • Dawka białka, zdrowych tłuszczów i węglowodanów – innymi słowy: pożywne śniadanie. Najlepiej sięgnąć po jajka, które zawierają dużo cysteiny – aminokwasu, przyśpieszającego usuwanie alkoholu z wątroby.
  • Napar z siemienia lnianego – polecany jest w szczególności na ból brzucha, napar działa osłaniająco na śluzówkę żołądka.
  • Chłodny prysznic i świeże powietrze – mimo, że wstanie z łóżka to ostatnia aktywność, na jaką mamy ochotę, przełamanie się i przewietrzenie sypialni może sprawić, że poczujemy się zdecydowanie lepiej.
  • Zielony koktajl – najlepiej z pietruszki, liści szpinaku i soku z cytryny.

Zobacz także: