Kard. Henryk Gulbinowicz przed śmiercią spisał testament. Zapiski duchownego trafiły do sieci, wiemy, jaka była jego ostatnia wola

Henryk Gulbinowicz
Henryk Gulbinowicz

16 listopada media obiegła przykra informacja o tym, że nie żyje kard. Henryk Gulbinowicz. Ostatnio poinformowano również o odczytaniu jego testamentu, a poszczególne zapiski ostatniej woli duchownego trafiły do sieci. Wiadomo, komu zostaną przekazane przedmioty, które do niego należały. 

Henryk Gublinowicz na kilka dni przed śmiercią w wyniku zarzutów związanych z pedofilią został pozbawiony prawa do insygniów biskupich. W związku z tym miał zakaz uczestnictwa w jakichkolwiek celebracjach lub spotkaniach publicznych. Dodatkowo pozbawiono go również prawa do pochówku i nabożeństwa pogrzebowego w katedrze.

Małgosia z "Rolnik szuka żony" komentuje zachowanie celebrytów. Kobieta nie kryje oburzenia

W jego testamencie nie znalazły się żadne życzenia związane z miejscem pochówku. Tę decyzję duchowny pozostawił swojej rodzinie. Zgodnie z domniemaniami, miałby zostać pochowany w Białymstoku, jednak dokładne miejsce, ani data pogrzebu nie będzie podawana do wiadomości publicznej. Taka była jego ostatnia wola, by pogrzeb odbył się w tajemnicy. Wczoraj odbyła się jednak msza żałobna za kardynała w jednym z wrocławskich kościołów. Ze względu na sytuację pandemiczną, proszono, by zainteresowani udziałem w mszy, uczestniczyli w niej za pomocą transmisji internetowej.

Co zawarł Henryk Gulbinowicz w swoim testamencie?

Oprócz wcześniej wspomnianego życzenia odnośnie do uchowania pogrzebu w tajemnicy kardynał miał również życzenie związane z tym, gdzie trafią jego rzeczy. Zażyczył sobie, aby wszystko trafiło do wrocławskiego Caritasu, oprócz książek. Te z kolei mają trafić do biblioteki seminarium duchownego.

Jacek Góralski zamieścił wpis na Instagramie. Rozwścieczył Włochów!

Zmarły dodatkowo w swoim testamencie wspominał swoje życie i dziękował wszystkim, których spotkał na swojej drodze. Wiadomo już, że 20 listopada ma odbyć się głosowanie rady miejskiej Wrocławia w sprawie odebrania duchownemu tytułu honorowego obywatela miasta.

Henryk Gulbinowicz otrzymał również Order Uśmiechu i Orła Białego, które także mają zostać mu odebrane. Ostatnio wokół duchownego było sporo kontrowersji związanych z czynami, których miał się dopuszczać. Te wydarzenia spowodowały, że jego pochówek będzie wyglądał zupełnie inaczej, niż wyobrażał on sobie przez całe życie.

Dagmara Kaźmierska nie wytrzymała. "Tyle obcych HU..W w DU..E, co mieliście Wy, to nie miały wszystkie prostytutki razem wzięte, które dla mnie pracowały"