Pielęgniarki mają dość, informują o możliwości rozpoczęcia strajku generalnego. Jest odpowiedź Ministerstwa zdrowia

Pielęgniarki
Pielęgniarki

Pielęgniarki zdecydowanie mają już dość obecnej sytuacji. W związki z tym Ogólnopolski Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położnych poinformował o przygotowaniach do wszczęcia sporów zbiorowych. Nie wykluczają również tego, że może dojść do strajku generalnego. Ministerstwo zdrowia postanowiło zabrać głos w tej sprawie. 

Od początku trwania pandemii cała służba zdrowia daje z siebie wszystko, by pomóc potrzebującym pacjentom. Pielęgniarki często narażają swoje życie, a w zamian nie mogą liczyć nawet na najmniejsze podwyżki. Wirusolog Tomasz Dzięciotkowski odnosząc się do opublikowanej decyzji, stwierdził, że polska służba zdrowia funkcjonuje tylko dzięki temu, że pracownicy pracują ponad siły.

Tomasz Sekielski przeszedł niebywałą metamorfozę. Internauci nie poznają dziennikarza

„Działania rządu w tej sprawie można nazwać pozornymi. To tak, jakby przykleić plasterek na ropiejącą ranę – mówi lekarz. Jego zdaniem fatalna sytuacja w polskim systemie opieki zdrowotnej to efekt dekad zaniedbań i spychania kluczowych decyzji o zmianach w tej branży na kolejne ekipy rządzące” – twierdzi mężczyzna, tym samym podkreślając, że płace pracowników służby zdrowia od lat są barbarzyńsko niskie.

Pielęgniarki planują rozpoczęcie strajków

Główną przyczyną ich strajku miałoby być cofnięcie decyzji o dodatku dla wszystkich przedstawicieli zawodów medycznych, którzy pracują w szpitalach zakaźnych. Związek uznał tę decyzję za karygodną, zatem nie zamierzają stać z założonymi rękami. Postanowili walczyć o swoje.

Kard. Henryk Gulbinowicz przed śmiercią spisał testament. Zapiski duchownego trafiły do sieci, wiemy, jaka była jego ostatnia wola

Związek wezwał premiera do opublikowania w Dzienniku Ustaw ustawy covidowej, która czeka na publikację już od 3 listopada. Ten zapis zagwarantowałby wszystkim pracownikom służby medycznej pracującym na oddziałach zakaźnych comiesięczny dodatek w wysokości 100% ich pensji. Wiceminister zdrowia, Waldemar Kraska postanowił skomentować wszelkie donosy o planowanych przez pielęgniarki strajkach.

„Jestem zdziwiony postawą pielęgniarek, aczkolwiek bardzo szanuję ten zawód. Chylę czoła przed ich naprawdę ciężką pracą. Ale jesteśmy w takim momencie, że myślenie o strajku, tym bardziej o strajku generalnym, jest bardzo nieroztropne. (…) Musimy jeszcze te kilkanaście tygodni przetrwać. Za nami jest już bardzo duży wysiłek. Niebawem pojawi się szczepionka. Mam nadzieję, że wrócimy do normalności. Wtedy będziemy rozmawiali o ewentualnych podwyżkach, prawie pracy, także pań pielęgniarek” – stwierdził.

Małgosia z "Rolnik szuka żony" na odważnej fotografii. Fani są zachwyceni jej ciałem po dwóch ciążach