Wiemy, ile będzie wynosiła czternasta emerytura. Nie wszyscy będą mieli powód do radości

Czternasta emerytura
Czternasta emerytura

Czternasta emerytura to dla wielu emerytów ogromny powód do radości. Dodatkowe świadczenie ma zostać wypłacone w przyszłym roku jesienią. Wiemy, ile będzie wynosiło. Wielu seniorów będzie zaskoczonych wysokością dodatku, inni niestety dostaną tylko jego marną część. 

Emeryci obawiali się tego, że z uwagi na kryzys spowodowany wirusem czternasta emerytura nie zostanie im wypłacona. W tym roku wiosną mogli się oni cieszyć trzynastką, która zresztą w przyszłym roku również zasili ich domowy budżet. Dwa dodatki w ciągu jednego roku brzmią bardzo obiecująco. Rząd zapewnił, że pieniądze dla emerytów zawsze się znajdą, dlatego wielu z nich odetchnęło z ulgą.

Jak Małgorzata Rozenek godzi opiekę nad dziećmi z obowiązkami zawodowymi? Gwiazda zdradza swój sekret

Trzynastka dla każdego emeryta wynosiła tyle samo, czyli tyle, co najniższa emerytura. Zatem wiosną emeryci otrzymali dodatkowe 1200 złotych. Również w przyszłym roku dostaną tyle, ile wyniesie najniższa stawka po waloryzacji. Wiadomo już, że czternastka będzie przyznawana na nieco innych zasadach. W związku z tym, każdy senior otrzyma dodatek w innej wysokości.

Ile wyniesie czternasta emerytura?

Zastępca Marleny Maląg, Stanisław Szwed ujawnił, że podstawa czternastki będzie wynosiła 1300 złotych. Na ten dodatek wypłacany w całości mogą liczyć jedynie emeryci, których świadczenie nie przekroczy 120% średniej emerytury. Na chwilę obecną wynosi ona 1900 złotych brutto. Następnie w zależności od wysokości emerytury, dodatek będzie obliczany w systemie „złotówka za złotówkę”. Czyli, jeśli emeryt otrzymuje 3100 złotych emertytury brutto, to dostanie 1100 złotych dodatku.

Widzowie im tego nie wybaczą? Kontrowersyjna decyzja jury programu "Top Model"

Im wyższe świadczenie pobiera emeryt, tym niższy dodatek otrzyma. Seniorzy, którzy co miesiąc otrzymują więcej niż 4 tysiące, nie otrzymają nic. Wielu emerytów już nie może doczekać się przyszłego roku. Dzięki wiosennemu i jesiennemu dodatkowi mogą łącznie otrzymać 2550 złotych brutto.

Niewątpliwie czternasta emerytura wesprze budżet emerytów, którzy swoją drogą mają coraz większe wydatki. Nie wiadomo jeszcze, jak będzie wyglądała przyszłoroczna inflacja, jednak z uwagi na kryzys wielu obawia się najgorszego. Już sama waloryzacja emerytur ma wynieść ponad 4%, co sprawia, że coraz bardziej obawiamy się wzrostu przyszłorocznych cen.

Kamil Glik o Brzęczku. Takich słów spodziewało się niewielu