Ministerstwo Zdrowia wdraża w życie nowy plan. Miliony Polaków zostaną objęci szczególną opieką

Ministerstwo zdrowia
Ministerstwo zdrowia

Ministerstwo Zdrowia poinformowało o wprowadzeniu w życie nowego programu zdrowotnego, który ma objąć opieką dużą część naszego społeczeństwa. Do wprowadzenia tego projektu przyczynił się wirus, przez którego wielu chorych dowiaduje się o swoich chorobach dużo później, ponieważ zakażeni są traktowani priorytetowo. W przyszłym roku ten plan ma wejść w życie. 

Ministerstwo Zdrowia doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że w wyniku wybuchu pandemii, pozostałe schorzenia, na które cierpią Polacy zeszły na dalszy plan. Wielu pacjentom odmawia się pomocy właśnie przez obecnie panującą sytuację. Dlatego właśnie postanowiono wdrożyć w życie projekt poszerzonej profilaktyki dla osób powyżej 40. roku życia.

Wiemy, jak będzie wyglądało robienie zakupów przed świętami. Mateusz Morawiecki ujawnia szczegóły

Głównym celem tego projektu jest odbudowa zdrowia obywateli naszego kraju. Przez trudną sytuację w służbie zdrowia zdecydowanie ograniczono dostęp do diagnostyki i standardowego leczenia pacjentów. Wiele osób już odczuło tego skutki. Przez brak badań, u wielu osób nasiliły się schorzenia.

Ministerstwo Zdrowia z nowym projektem

Zgodnie z założeniami nowego projektu, wszystkie osoby, które ukończyły 40 lat, będą miały rozszerzony dostęp do badań morfologii, cholesterolu czy kreatyniny. Limity przyjęć do specjalistów mają nie obowiązywać. Ma być poszerzony również pilotaż onkologii dla całego kraju. Zgodnie z zapowiedziami poszerzona ma być również profilaktyka pod kątem kardiologicznym. Dotyczyć ma to osób pomiędzy 40. a 65. rokiem życia. W związku z tym, aż 13,5 milionów Polaków zostanie objętych nowym projektem.

Marcin Najman uderza w Borka. W tle "afera tajska"

Inicjatywa ma wejść w życie już w przyszłym roku. Na chwilę obecną jedynym warunkiem do wprowadzenia go, jest dostępność szczepionki. Jeśli będzie ona powszechnie dostępna, wtedy służba zdrowia będzie mogła skupić się na innych schorzeniach, które zaniedbano właśnie przez wirusa.

Ministerstwo Zdrowia informuje również, że według pierwotnych założeń projekt miał dawać obywatelom naszego kraju możliwość wykonywania badań i wizyt u specjalistów bez skierowania i nieodpłatnie. Szczepionka ma wejść w życie w pierwszej połowie 2021 roku. W związku z tym wtedy też możemy spodziewać się wdrożenia projektu rozszerzonej profilaktyki w życie. Na razie jednak nie znamy dokładnej daty.

Wyjaśnił, do czego dąży Marcin Najman. "On się śmieje z całej Polski"