Podatek za pracę za granicą. Rząd podjął decyzję, skandalicznie wysoka stawka

Podatek za pracę za granicą pieniądze stawka

Podatek od dochodu osiąganego za granicą? Jeszcze kilka miesięcy temu wydawało się, że tak ostro skrytykowany pomysł nie może wejść w życie. Okazuje się jednak, że pieniądze, które Polacy zarobią na obczyźnie, polski rząd faktycznie opodatkuje.

Gdy Polonia usłyszała o inicjatywie polskiego rządu, przecierała oczy ze zdumienia. Polacy pracujący za granicą zaczęli – co nie może dziwić – bacznie śledzić poczynania rodzimego Ministerstwa Finansów. Mieli rzecz jasna nadzieję, że władza się opamięta. Niestety, klamka zapadła.

Rutkowski powiedział, jak zginął Andrzej Lepper. Polacy nie mogą w to uwierzyć

Podatek od pracy za granicą – ile procent, jaka stawka i kogo obejmie?

Otóż, jak wynika z informacji przekazanych przez Ministerstwo Finansów, podatek od pracy za granicą może objąć nawet kilka milionów Polaków. Bo model zarobkowania przez kilka miesięcy i powrotu do kraju jest przecież najpopularniejszym wśród naszych obywateli. Zmiany wejdą w życie od 2021 roku. Jak to będzie wyglądało?

Osoby pracujące poza Polską od nowego roku podatkowego będą musiały odprowadzić podatek od dochodu osiągniętego za granicą (od należnej kwoty będzie można odliczyć wartość podatku zapłaconego w państwie, w którym osiągnięto dany dochód) – podaje naTemat.pl

Do tej pory obowiązywała tak zwana ustawa abolicyjna. Polegała ona na tym, że nie mieliśmy obowiązku odprowadzania w Polsce podatku od dochodów zagranicznych, gdy osiągaliśmy go przez kilka miesięcy, a następnie wracaliśmy do kraju. Wraz z nowym rokiem ten przywilej zostanie zlikwidowany. Oznacza to dokładnie tyle, że teraz Polacy pracujący za granicą będą płacić podatki podwójnie. Tak w kraju, w którym na co dzień zarobkują, jak i w Polsce. Jaka stawka podatkowa obejmie te zarobki? Bynajmniej nie będzie ona „symboliczna”.

PIT na zarobki w Polsce i za granicą. Rząd chce jeszcze więcej pieniędzy od obywateli

Ustawodawca precyzyjnie opisał, ile podatku zapłacą polscy emigranci pracujący za granicą. Dochody zagraniczne i polskie się zsumują, zapłacimy od nich PIT, czyli normalny podatek od osób fizycznych. Jedynym „przywilejem” dla podatnika będzie fakt, że polskiej skarbówce zapłaci podatek od kwoty pomniejszonej o kwotę odprowadzoną do zagranicznego fiskusa. Ile obecnie w Polsce wynosi PIT?

Skala podatkowa 2019 dla rozliczeń PIT w 2020 r. wynosi: 17%, gdy podstawa obliczenia podatku jest niższa od 85 528 zł, 32% gdy podstawa obliczenia podatku jest wyższa od kwoty 85 528 zł (pod stawkę 32% podlega wyłącznie nadwyżka nad ww.

Jaka jest kwota zwolniona z podatku w naszym kraju? Otóż wartości te wciąż są na tyle niskie, że poniżej podajemy je jedynie z kronikarskiego obowiązku:

  • 1 zł – 8000 zł – kwota wolna od podatku wynosi 8000 zł;
  • 8000 zł – 13 000 zł – kwota wolna to wynik następującego równania: 1 360 zł – [834,88 zł x (podstawa obliczenia podatku – 8.000 zł) : 5.000 zł];
  • 13 000 zł – 85 528 zł – kwota wolna wynosi 525,12 zł;
  • 85 528 zł – 127 000 zł – kwota wolna to wynik następującego równania: 525,12 zł – [525,12 zł x (podstawa obliczenia podatku – 85.528 zł): 41.472 zł];
  • od 127 000 zł – kwoty wolnej od podatku brak.

źródło: otopress.pl, naTemat.pl, poradnikprzedsiebiorcy.pl