Polacy nie chcą się szczepić. Prof. Gut odpowiada: szukają sensacji

Szczepionka na koronawirusa profesor Gut

Wirusolog, prof. Włodzimierz Gut, skomentował zachowanie ludzi, którzy nie mają zamiaru szczepić się na COVID-19. Uważa on, że to zachowanie niebezpieczne, a sama postawa większości „antyszczepionkowców” – jest antynaukowa.

Z większości badań wynika, że blisko połowa Polaków nie chce szczepić się przeciwko koronawirusowi. Zdaniem specjalistów, nie są to optymistyczne dane. Pokazują bowiem, że wielu z nas jest odpornych na wiedzę. Zamiast informacji, szukamy sensacji. Tak uważa jeden z najbardziej znanych polskich wirusologów.

Zbigniew Ziobro zdecydował. Popularna partia polityczna zostanie zdelegalizowana

„Jest dokładnie odwrotnie, zamiast szukać informacji, ludzie szukają sensacji. Część osób jest już dobrze uodporniona, zaszczepiona przeciwko wiedzy” – powiedział profesor Włodzimierz Gut. Wirusolog odniósł się w ten sposób do postawy osób, które zapowiadają, że nie zaszczepią się przeciwko koronawirusowi.

Prof. Gut: powinniśmy chronić osoby z grupy ryzyka

Słyszymy ponadto, że szczególnie powinniśmy chronić osoby, które na co dzień – np. w pracy – zmuszone są do kontaktu z wieloma obcymi ludźmi. Musimy również pamiętać o tych, którzy znajdują się w grupie ryzyka. Przy tak potężnym sprzeciwie społecznym może to jednak być trudne. Dlatego też opanowanie pandemii staje się coraz bardziej wymagającym zadaniem.

Tusk zapowiada wielki powrót? Te słowa mówią wszystko

„Przede wszystkim należy zabezpieczyć tych, którzy są najbardziej narażeni albo ze względu na wykonywany zawód, czyli praktycznie przymus kontaktu z wirusem, albo ze względu na to, że należą do grupy wysokiego ryzyka” – kontynuuje Gut.

„Wiadomo, że każdy zaszczepiony będzie rejestrowany i na pewno każdy szczepiony będzie usiłował pokazać wszystkim, że jest zaszczepiony, chociażby z tego powodu, żeby uniknąć pewnych nieprzyjemności” – skwitował profesor.