Strajk Kobiet. Andrzej Duda przerwał milczenie. Wysłał list do TK

Andrzej Duda

Ogólnopolski Strajk Kobiet cały czas przybiera na sile. W planach są kolejne protesty, akcje oraz start dedykowanej telewizji internetowej. – To będą gorące grudniowe dni – zapowiadają aktywistki Strajku Kobiet. W tym samym czasie prezydent Andrzej Duda wystosował list do Trybunału Konstytucyjnego. Będzie przełom w sprawie aborcji?

Wokół Strajku Kobiet cały czas dzieje się bardzo dużo. W weekend wystartowała dedykowana telewizja organizacji „Strajk Kobiet” z Krakowa. Wku***ona.TV – bo tak nazwano kanał – nadaje w kanałach społecznościowych organizacji związanych z protestami w obronie praw kobiet.

Także w weekend odbyły się kolejne protesty. W niedzielę w Poznaniu protestujący przyjęli dość specyficzną formę „kolędowania. Nie było jednak tak, że uczestniczki i uczestnicy śpiewali bożonarodzeniowe kolędy. Melodia była o nie oparta, ale słowa całkowicie się różniły. W zaintonowanej „kolędzie” mającej przypominać „Bóg się rodzi” uczestnicy zaśpiewali: „W bólu rodzić nie będziemy, choć od lat protestujemy, wszystko jak grochem o ścianę!”.

Andrzej Duda napisał list do Trybunału Konstytucyjnego. Między wierszami nawiązuje do Strajku Kobiet

Z kolei w najbliższą środę (9 grudnia) planowane są wspólne protesty Strajku Kobiet z aktywistami walczącymi o ekologię i zwracającymi uwagę na postępujące zmiany klimatyczne. Tym samym Strajk Kobiet ma przyłączyć się do tzw. „klimatycznych spacerów”.

Kaczyński dokonał niemożliwego? "Kukiz już podjął decyzję"

Tymczasem w czwartek odbyło się zgromadzenie ogólne sędziów Trybunału Konstytucyjnego. Podczas jego trwania odczytano list, który do sędziów skierował prezydent Andrzej Duda.

Choć prezydent Andrzej Duda nie odniósł się wprost do problemów związanych z protestami kobiet, to między wierszami wydaje się, że porusza właśnie ten problem. Pisze bowiem m.in., że „Trybunał dokonuje rozstrzygnięć, które spotykają się z powszechną aprobatą. Wydaje jednak też wyroki, z którymi część społeczeństwa się nie zgadza”.

– Trybunał Konstytucyjny jest jedynym organem uprawnionym do rozstrzygania o zgodności ustaw z konstytucją jako aktem o najwyższej pozycji w hierarchii źródeł prawa – przypomniał Andrzej Duda.

Tusk zapowiada wielki powrót? Te słowa mówią wszystko

Podczas zgromadzenia ogólnego Trybunał Konstytucyjny podsumował również swoją działalność w roku 2019 i 2020.