Rasistowski skandal czy nadmierna reakcja? Michał Listkiewicz odnosi się do Murzynka Bambo

We wtorkowy wieczór w Paryżu doszło do skandalu na tle rasistowskim. Miejscowe PSG grało w rozgrywkach Ligi Mistrzów z tureckim Basaksehirem. Sędzia techniczny został oskarżony o rasizm, a mecz został przerwany – piłkarze na znak protestu zeszli z murawy!

Do skandalicznej sytuacji doszło około 15. minuty meczu 6. kolejki fazy grupowej Ligi Mistrzów pomiędzy PSG i Basaksehirem. Rumuński sędzia techniczny Sebastian Coltescu został oskarżony o rasizm, ponieważ w kierunku asystenta trenera gości, Pierre Webo, odezwał się per „negru”.

– Negru to po rumuńsku po prostu czarny. Podobno bez rasistowskiego przesłania – tłumaczył na Twitterze komentator piłkarski Mateusz Borek.

To koniec Rydzyka?! Właśnie na jaw wyszły nowe fakty, wierni nie dowierzają

Rasizm czy nadmierna reakcja?

Po chwili czerwoną kartkę otrzymał Demba Ba, który przyłączył się do dyskusji. – Dlaczego gdy wskazujesz na człowieka czarnoskórego, to mówisz „ten czarny gość”? – pytał sędziego rozżalony Demba Ba.

Piłkarze obu zespołów na znak protestu zeszli z boiska do szatni, a mecz nie został już wznowiony. Wtorkowy incydent rasistowski skomentował Prezydent Turcji. – Stanowczo potępiamy rasistowskie uwagi – napisał Erdogan na Twitterze.

Z kolei Michał Listkiewicz, były arbiter międzynarodowy, w rozmowie na łamach Onetu powiedział, że Polacy od lat uczą się w szkole wierszyka o „Murzynku Bambo”. – Nikt nie widział w tym problemu. Nie mówmy na tym etapie, że sędzia jest rasistą – mówi były prezes PZPN-u. – Reakcja Basaksehiru jest dla mnie niedopuszczalna – kontynuuje Listkiewicz.

Przerwane spotkanie odbędzie się w środę, a zawody poprowadzą inni sędziowie, w tym Polacy: Marcin Boniek (w roli asystenta) i Bartosz Frankowski (jako sędzia techniczny).

Pogoda tuż przed świętami zwariuje. Polacy będą zszokowani, gdy wyjrzą za okno