Olbrzymie trzęsienie ziemi w Chorwacji [RELACJA]

We wtorek 29 grudnia 2020 roku  tuż po godzinie 12:00 doszło do olbrzymiego trzęsienia ziemi w Chorwacji. Magnituda wyniosła aż 6.3. Po 13:30 poinformowano o pierwszej ofierze śmiertelnej. Dzień później – 30 grudnia 2020 roku – wiemy już o 7 ofiarach śmiertelnych i bardzo poważnych zniszczeniach budynków.

To drugi dzień z rzędu, w którym Chorwaci mierzą się z trzęsieniem ziemi. W poniedziałek doszło do trzęsienia ziemi o magnitudzie 5.2, jednak wtorkowy wstrząs był zdecydowanie silniejszy – magnituda wyniosła aż 6.3. Według wstępnych raportów wstrząsy najbardziej odczuwalne były w rejonach: Petrinja i Zagrzeb.

ARTYKUŁ JEST NA BIEŻĄCO AKTUALIZOWANY

Odczuwalne wstrząsy trzęsienia ziemi

Jak podaje ośrodek GFZ – ognisko wstrząsów znalazło się niedaleko Zagrzebia na głębokości 10 kilometrów. Stacja N1 informuje z kolei, że epicentrum trzęsienia ziemi znajdowało się w mieście Petrinja, znajdującego się 50 km od stolicy Chorwacji.

Na Twitterze użytkownicy opisują, gdzie odczuwalne były wstrząsy. Internauci piszą, że wtorkowe trzęsienie ziemi czuć było m.in. w Austrii w mieście Graz.

  • Pierwsze informacje z Chorwacji o poważnych zniszczeniach… – napisał na Twitterze Łukasz Bok, założyciel strony Konflikty i Katastrofy Światowe. – Największe szkody po trzęsieniu są w mieście Petrinja. Potwierdzono już śmierć jednej osoby – dziecka dodaje Bok.
  • Poniżej przedstawiamy zdjęcia i wideo z wtorkowego trzęsienia ziemi w Chorwacji: