Ujawniono, kto stoi za partią Hołowni. Wielu Polaków się tego domyślało

Szymon Hołownia Polska 2050 kto stoi za Hołownią

Szymon Hołownia, który w ubiegłym roku startował na prezydenta RP, już kilka miesięcy temu powołał do życia swoje ugrupowanie. Nazwał je „Polska 2050”.  Były dziennikarz m.in. TVN przekonuje, że to nowa jakość w polityce. Szybko okazało się jednak, że to projekt „Nowoczesna 2”. Kto stoi za Hołownią? 

Wręcz niezdrowe podniecenie zapanowało wśród osób wspierających Szymona Hołownię w kampanii prezydenckiej, gdy ten ogłosił, że dalej „idzie w politykę”. Powołanie do życia nowego ruchu społecznego – jak przekonywał sam Hołownia – miało wnieść do polskiej polityki nową jakość. 

Szymon Hołownia i ruch Polska 2050 – kto stoi za Hołownią? 

I chyba każdy, kto od co najmniej kilku lat śledzi polską scenę polityczną pamięta, że to samo mówili nam przedstawiciele Nowoczesnej w 2015 roku. Niedługo później rozpoczęła się seria transferów z Platformy Obywatelskiej do Nowoczesnej. Teraz identyczna sytuacja ma miejsce w przypadku ruchu „Polska 2050”. Na Twitterze pojawił się ciekawy wpis obrazujący całe zjawisko. 

– Joanna Mucha – ministra Tuska. Jacek Kozłowski – minister Tuska. Jacek Cichocki – doradca Tuska. Paulina Hennig-Kloska – Koalicja Obywatelska. Jacek Bury – KO. Edyta Łogniewska-Wijas – KO. Tomasz Sójka – Palestra. NOWA JAKOŚĆ? – brzmi wpis masowo podawany dalej przez polityków PiS. 

I faktycznie – wiele z nazwisk mających pojawić się na listach ruchu Polska 2050 brzmi dziwnie znajomo. Co więcej, spory procent z nich to zaufani niegdyś ludzie Donalda Tuska. Co ciekawe, już dawno po prawej stronie Internetu pojawiały się sugestie, że ugrupowanie – właściwie konkurencyjne dla skompromitowanej Platformy Obywatelskiej – zbudowane na postaci byłego gwiazdora TVN, to projekt mający przygotować miękkie lądowanie dla powracającego do polskiej polityki Tuska. Czyżby były premier chciał otoczyć się byłymi, wieloletnimi współpracownikami w walce o odsunięcie od władzy ludzi Jarosława Kaczyńskiego