Zasiłek pogrzebowy 2021. Ile, jaka jest kwota i czy jest wymagane ubezpieczenie zmarłego?

Zasiłek pogrzebowy 2021 kwota ile wynosi ubezpieczenie zmarłego

Zasiłek pogrzebowy 2021 – jaka kwota obowiązuje w tym roku? Czy wymagane jest ubezpieczenie zmarłego? Ile wynosi zasiłek pogrzebowy w 2021 r. Wielu Polaków nie ukrywa rozgoryczenia z powodu faktu, że kwota wsparcia do rządu dla rodzin zmarłych niemal się nie zmienia. Przedstawiamy najnowsze i najbardziej aktualne informacje na ten temat. 

Gdy umiera bliska nam osoba, pieniądze nie są raczej pierwszą rzeczą, o której myślimy. Koszty pogrzebu potrafią jednak mocno dać w kość. Zwłaszcza w Polsce, bo w większości krajów Europy koszt pochówku może wynieść znacznie mniej.

Zasiłek pogrzebowy 2021 roku? Kwota jest stała

Trudno w to uwierzyć, ale kwota zasiłku pogrzebowego w 2021 roku nie zmieniła się. Co ciekawe, jest ona stała już od… 10 lat. Wynosi zatem 4000 zł. Jak zaznacza ustawodawca, kwota ta jest stała i nie zmienia się w zależności od tego, jaki będzie faktyczny koszt danego pogrzebu.

Choć kwota wymieniona wyżej nie wygląda z perspektywy przeciętnego Kowalskiego na niską, to w realiach polskich firm pogrzebowych i średnich cen miejsc na cmentarzu okazuje się być kroplą w morzu potrzeb.

Kto może dostać zasiłek pogrzebowy – wymagania na 2021 rok. Rodzina, siostra, pracodawca

Wymagania co do zwrotu kosztu pochówku nie są w Polsce zbyt restrykcyjne. Prawo jasno wskazuje, że zasiłek pogrzebowy w 2021 roku otrzymać może każda bliska zmarłemu osoba, która dowiedzie, że pokryła koszty pogrzebu. Może to być mąż lub żona (nawet jeśli przed śmiercią byli w separacji), rodzice, rodzeństwo, dziadkowie itd.

Ponadto o zasiłek pogrzebowy mogą ubiegać się instytucje niebędące rodziną zmarłego. Tak może się stać na przykład wtedy, gdy koszty związane z pogrzebem pokryje pracodawca zmarłego, dom pomocy społecznej, gmina czy inna instytucja samorządowa.

Zasiłek pogrzebowy a ubezpieczenie zmarłego. Czy jest wymagane?

Pamiętać należy, że w 2021 roku zasiłku pogrzebowego nie będą mogły otrzymać rodziny wszystkich zmarłych. Jak bowiem czytamy na stronach Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS), o zwrot kosztów pogrzebu możemy się zwrócić, gdy zmarła:

  • osoba ubezpieczona
  • osoba pobierająca emeryturę lub rentę
  • osoba, która w dniu śmierci nie miała prawa do emerytury lub renty, lecz spełniała warunki do jej uzyskania
  • osoba będąca członkiem rodziny ubezpieczonego
  • osoba będąca członkiem rodziny osoby pobierającej emeryturę lub rentę.

Ubezpieczenie samej osoby zmarłej nie jest zatem koniecznym warunkiem. Ciekawostką jest, że kwota zasiłku nie zmieniła się aż od 2011 roku. Wówczas zasiłek pogrzebowy równy był 200% przeciętnego wynagrodzenia obowiązującego w dniu śmierci osoby. Oczywiście przez szereg lat pomiędzy wymienionymi zmiennymi pojawiły się ogromne dysproporcje.